Reklam
Reklam
Kartal' ın Sesi Gazetesi Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

2018 YILINDA 440 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ.

2018 YILINDA 440 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ.
  • 02.01.2019
  • 90 kez okundu
Reklam

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018’de kadına dönük yaşanan şiddet olaylarını raporlaştırdı.

Rapora göre 2018 yılında ulusal ve yerel gazete verilerine göre 440 kadın öldürüldü, 317 kadınsa cinsel şiddete maruz kaldı. Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer işledi. 

Kartal’ın Sesi-Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018’de kadına şiddet olaylarına ilişkin verileri raporlaştırdı. Raporda, kadın cinayetlerinin önceki yıllara göre arttığına dikkat çekildi.

Raporda, “Artan kadın cinayeti, çocuk istismarı ve cinsel şiddete rağmen kadın mücadelesinin sürdüğü bir yılı geride bıraktık” denilen raporda, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’ne göre kadın cinayeti verilerinin derlenmesi ve nedenlerinin açığa çıkartılmasının devletin görevi olduğu vurgulandı

.http://www.haberercis.com/guncel/kcdp-nin-2018-raporu-440-kadin-olduruldu-h304291.htm

Erciş Haber

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yayımlanan 2018 yılı kadın cinayetleri veri raporu şöyle:

2018 yılında erkekler tarafından;

440 kadın öldürüldü317 kadına cinsel şiddet uygulandı

Geçtiğimiz yıllara göre 2018 yılında kadın cinayeti arttı. Bu yıl 440 kadın kardeşimiz erkek şiddeti ile hayatını kaybetti. Özellikle haklarımıza yönelik saldırıların artması OHAL ile birlikte artan şiddet politikaları ile kadın cinayetleri de paralel olarak artış göstermeye devam etti. Sonlandırılmayan OHAL dönemi ile birlikte sürdürülen savaş politikaları kadın cinayetinde vahşetin daha da artmasına sebep oldu; kadın cinayetlerinde faili belli olmayan cinayetlerle bu sene daha fazla karşılaştık. Koruma altında kadınlar öldürüldü. Yaş aralığı düştü, çocuklar da öldürüldü. 2018 yılında kadın cinayetinin artmasının başlıca nedenleri; devletin kadın cinayeti ve kadına yönelik şiddete karşı önlem almak yerine daha çok artıracak uygulama ve yasaları getirmeye çalışması, var olan kanun ve sözleşmelere uymamasıdır. Kadına karşı şiddetin, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının durdurulması için önerilerimize rağmen bu sene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirildi, buna karşı Kadın Meclisleri ‘Kadın Bakanlığı Yoksa Biz Varız’ şeklinde açıklama yaptı. 2018 kadınların örgütlü mücadelesinin de arttığı bir yıl oldu. Türkiye’nin dört bir yanından 500’den fazla kadının katıldığı ve “Kadınlar Durmayacak” dediği Türkiye Kadın Meclisi’nin toplandığı Mart ayında senenin en düşük kadın cinayeti yaşandı.

Artan kadın cinayeti, çocuk istismarı ve cinsel şiddete rağmen kadın mücadelesinin sürdüğü bir yılı geride bıraktık. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’ne göre kadın cinayeti verilerinin derlenmesi ve nedenlerinin açığa çıkartılması devletin görevidir. Bu yıl Kasım ayında ilk kez bizim dışımızda kadın cinayeti verilerini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamada 2017’de 353, bu yıl ise 20 Kasım itibarıyla 238 kadın cinayeti yaşandığını ve geçen yılın ilk 11 ayı ile bu yılın ilk 11 ayını karşılaştırınca kadın cinayetlerinde yüzde 22 azalış görüldüğünü iddia etti. Bakanlık hangi verileri açıklamıştır bilemiyoruz dayanağını fakat, Türkiye’de 19 ayda erkekler tarafından 652 kadın öldürüldü ve her biri basında ya da bizim kayıtlarımızda yer alan kadınlar. Bizler, basına yansıyan ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Ancak çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri açıkladığımız ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla. Ancak bunu yapmayan yetkili merciler yerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak basından aldığımız bilgilere göre bu verileri hazırladık; sizler için paylaşıyoruz:

(Bu yıl öldürülenler arasında babası tarafından anneleriyle birlikte öldürülen 2 ve 4 yaşlarındaki Elif Mina ile Miray Hira, yine babası tarafından annesiyle birlikte öldürülen 13 yaşındaki Nurdan Şahin, annesiyle nehrin kenarında ölü bulunan 8-10 yaşlarındaki bir kız çocuk, babası tarafından annesiyle birlikte öldürülen 2 yaşındaki Ecrin Elgün, komşusu tarafından istismar edilen ve öldürülen 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara, 4 yaşındaki Leyla Aydemir, babasının şiddetiyle öldürülen 2 yaşındaki Betül El Hassan, annesiyle birlikte öldürülen 13 yaşındaki Esma A., Kadın Sığınma Evi’nde şüpheli bir şekilde ölü bulunan 2 yaşındaki Derya D., istismara uğradıktan sonra öldürülen 9 yaşındaki Sedanur Güzel gibi çocukları da Femisid* kapsamı içerisinde ele alarak yetişkin çocuk ayrımı yapmadan kadın cinayeti sayısını belirledik.)

2018 yılında 1217 çocuk istismarı basına yansıdı, 26 çocuk öldürüldü

Bu yıl 1.217 çocuk istismara uğradığı haberlerde yer aldı fakat gerçek istismar verilerinin bunun kat be kat üstünde olduğunu biliyoruz. Çocuklar bulundukları her alanda kaldıkları yurtlarda, okullarda öğretmenleri, okul çalışanları tarafından, evlerinde en yakınları tarafından istismar edildiler. Aralık ayında ise 9 çocuğun istismara uğradığını basında gördük. Cinsel istismara uğradıkları babalarının cezaevinden çıkması ihtimalini öğrenince iki kız kardeş intihar girişiminde bulundu. İki kız kardeş, devletin kendilerine sahip çıkmadığını belirtti  ve savcılıktaki ifadeleri ile hastane raporlarının değiştirildiğini söylediler.

2018 yılında öldürülen 26 çocuğun 11i babaları tarafından öldürüldü. Erkekler 6 çocuğu annesi ile birlikte öldürdü, 5 çocuk baba şiddetine maruz kalarak öldürüldü. 3 Çocuğun da istismar edildikten sonra öldürüldüğü açığa çıktı.

Ocak ayında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2017’nin ilk 5 ayında 115 çocuğun erken yaşta hamileliğinin resmi makamlara bildirilmediği Sosyal Hizmet Uzmanı İclal Nergiz’in ihbarıyla ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili olarak Ekim ayında yayınladığı rapora göre sayının 158 olduğu belirtildi.Temmuz ayında İstanbul’da bulunan Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 348 adet çocuk yaşta hamilelik vakasının adli makamlara bildirilmemesiyle ilgili soruşturma devam ederken, Sağlık Bakanlığı ise bildirimlerin eksiksiz yapıldığını ve çocukların hastaneye başka şikayetlerle geldiklerini söyledi.

Öldürülen ve istismar edilen çocukların sayısındaki artışla birlikte kamuoyunda sesler yükselmeye başladı. Devletten somut adımlar atmasını beklerken “idam ve hadım cezası” tartışmaları Şubat ayında gündeme getirildi.

Nisan ayında meclise gelen çocuk istismarında yaş sınırını düşürmeyi öngören ve kadınların nafaka hakkını sınırlandıran yasa tasarısı da kadın hareketinin gündemi oldu. Şiddete karşı kesin çözüm yöntemlerini içermeyen yasaya karşı kadınlar “Göstermelik yasalar değil, çocuk istismarını durduracak çözümler istiyoruz” diyerek çocuk istismarını durdurmanın yöntemlerine dair çalışmalar yürüttü. Çocuk istismarının yaş sınırını düşürmeyi ve haberlere yayın yasağı getirmeyi öngören yasa teklifi, tepkiyle karşılandı. #TasarıİstismaraÇözümDeğil etiketiyle eylem yapıldı. Tasarı askıya alındı.

Ağustos ayında zorla evlendirilmek istenen bir kız çocuğu polisi arayarak kendini ihbar etti, çocuk koruma altına alındı.

Çocuk İstismarı Önlenebilir

Çocuk istismarlarının ve cinayetlerin artarken devlet görevini yapmalı ve Uluslararası Lanzarote Sözleşmesi, Çocuk Koruma Kanunu ve Yönetmeliği, Çocuk Koruma Hizmetlerinde Koordinasyon Strateji Belgesi uygulanmalıdır. Her kamu kurum ve kuruluşun görevlileri ve her birey, risk faktörlerini sosyal hizmetler müdürlüklerine bildirmelidir. Kendisine bildirilen kurum, olaylar hakkında gerekli araştırmayı derhal yapmak zorundadır.

*Çocuk istismarı ile ilgili veriler basına yansıyan kadarıdır, gerçek rakamlar Çocuk İzleme Merkezlerine başvuran çocuklar düşünüldüğünde çok daha yüksektir. Ancak bu merkezlere yansımayan olgular vardır, belirtmek gerekir ki ülkemizde çocuk istismarının gerçek boyutu henüz ölçülebilmiş değildir.

Laik eğitim yine yok sayıldı

Geçtiğimiz sene cinsiyetçi söylemlerin yer aldığı eğitim hayatına başlayan çocuklar, bu sene de okullarında laik karşıtı söylemlere ve istismarlara maruz kaldı. Liselerde ciddi bir şekilde tacize karşı ayaklanmalar başladı.

Ocak ayında Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bulunan Metin Seçkin Ortaokulu’nda vekaleten müdürlük yapan Metin Demirbağ okulda harem-selamlık uygulaması başlattı, bu durum veli ve öğrencilerin tepkisine neden oldu.

Liseliler tacize karşı ayaktaydı

Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesinde yaşanan taciz için  “Siz de o kadar dar pantolon giymeyin” diyen müdüre karşı, öğrenciler Şubat ayında okullarında eylem başlattılar. Yaşanan tacize karşı ses çıkaran öğrencilerin tepkisi kazanımla sonuçlandı. Okul müdürü açığa alındı. Tacizci görevli hakkında işlem başlatıldı.

11 Eylül’de Milli Eğitim Bakanlığı ‘karma eğitim’ maddesini yönetmelikten kaldırdı.

Ekim ayında Kadriye Moroğlu Lisesi’nde öğretmeni tarafından istismara uğrayan arkadaşları için tüm okul öğrencileri #TacizVarSesÇıkar diyerek dersleri boykot etti okulda eylem yaptı.

Kadınlar hayatlarına ve yaşam tarzlarına yönelik saldırılara karşı #KadınlarDurmayacak dedi

Türkiye’nin dört bir yanından 500’den fazla kadın Türkiye Kadın Meclisi toplantısı için İstanbul Maltepe’de toplandı. Kadınlara ve çocuklara karşı artan şiddetin karşısında ne yapılması gerektiği konuşuldu, hedefler tartışıldı. 81 ilde de oluşmayı hedef olarak belirleyen Türkiye Kadın Meclisi toplantısı, farklı siyasi kimliklerdeki kadınları mücadele için bir araya getirdi.

Şubat ayında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Faruk Beşer, Sağlık Bakanlığı’na “Yoğun bakımda kadın ve erkeği ayrı odalarda tutmak mümkün değil mi? Kadına kadın, erkeğe erkek doktor bakamaz mı?” sorusunu sordu.

Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Dekan olan Prof.Dr.Mehmet Keralı Kasım ayında “İyi bir ev hanımı olmak bakan, başkan, bir iş kadını olmaktan elzemdir.’ diyerek önümüzdeki seçimlerde hiçbir kadın seçmene oy vermeyeceğini açıkladı. Yoğun tepkiler üzerine görevinden istifa etti.

Sanatçı Sıla Gençoğlu, oyuncu Ahmet Kural’dan gördüğü şiddet neticesinde 6284 sayılı kanunun etkin bir şekilde uygulanması için mahkemeye başvurdu ve 3 aylık uzaklaştırma kararı aldı. Sıla’ya karşı uygulanan şiddetin, sonrasında yapılan açıklamaların ve şiddetin normalleştirilmeye çalışılmasıyla da kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Aynı zamanda Kadın Meclisleri yaptıkları açıklamada son zamanlarda artan kadına şiddetin ve kadına şiddet olaylarında suçluyu övecek söylemlerin ceza kanununda suç olması nedeniyle durdurulmasını, aksi takdirde hukuki süreci başlatacaklarını duyurdu. Bu olay 6284 sayılı kanunun neden kadınların cam simidi olduğunu bir kez daha vurguladı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kadın Meclisleri il il toplantı gerçekleştirdi. Farklı birçok üniversitelerde panellere konuşmacı olarak davet edildi. Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Twitter üzerinden #KadınaŞiddettir etiketiyle birlikte şiddetin türlerini ve mücadele yöntemlerini kamuoyuyla paylaştı.

Ankara, Çanakkale, Çorum, Bolu, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Muğla, Erzurum, İzmir, Aydın, Karabük, Manisa, Konya, Sivas, Tekirdağ, Mersin ve Kütahya’da 25 Kasım’da kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında bir araya geldi.

Kadın Meclisleri, 25 Kasım günü İstanbul – Kadıköy’de  öldürülen kadınların aileleri ve şiddete uğrayan kadınlarla beraber eylem gerçekleştirildi. Adalet arayışına yoğun katılımla gerçekleşen eylem, polis tarafından engellendi. Aynı günün akşamında Taksim’de gerçekleşen yürüyüş tekrar polisin engellemesiyle karşılaştı. Kadınlar Kadıköy’de eylemlerini gerçekleştirdi, Taksim’de engellenmeye çalışılan yürüyüş bütün Taksim’e yayıldı. Kadınlar korunmak istediğinde görevini yapmak için hiçbir kararlılık göstermeyen Valilik kadınların yürüyüşüne karşı karar almıştır. Şiddeti durdurmak için yürümek isteyenlerin mücadelesini durdurmak mümkün değildir.

Şule Çet intihar değil bir kadın cinayetidir

İntihar süsü verilen tüm cinayetleri açığa çıkaracağız.

Mayıs ayında bir plazanın 20. katından düşerek ölen Şule Çet’in öldürüldüğünü kanıtlayabilmek ve soruşturma aşamasında delillerin toplanması için mücadele etmemiz gerekti. Toplumun tepkisi ve mücadelemiz sonucunda toplanan delillerin ardından, Şule’nin öldürüldüğünü mü yoksa intihar mı ettiğini; cinsel şiddete uğrayıp uğramadığını tespit edemeyen Adli Tıp Kurumu raporunda, sonuç için kesin bir değerlendirme yapılamadığı ve tıbben bilinemediği görüşüne yer verildi. Adli Tıp Kurumu’nun bu açıklaması kadınlar tarafından tepkiyle karşılandı. Çünkü bilir kişi olan Adli Tıp Kurumu, bilmiyorum diyemez. Aralık ayında iddianamesi tamamlanan dosya Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Şüpheli ölümlerin üstü örtülürse ve failler ceza almazsa şüpheli ölümle artmaya devam edecektir. Ancak Şule Çet için verilen mücadele kadın cinayetlerinin üstü örtmeye çalışanlar için caydırıcı olacaktır.

Mart ayında hocasının odasında şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Hukuk Fakültesi öğrencisi Alara Karademir için de intihar ettiği öne sürüldü.

İş yerinin üçüncü katından düşerek hayatını kaybeden Aysun Yıldırım’ın ölümü önce kayıtlara şüpheli ölüm, sonra kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle intihar olarak geçti. Ailesi karara itiraz etmesine rağmen, itiraz reddedildi.Reklam
MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILI KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI KUPASI’NI ÇAVUŞOĞLU SPOR KAZANDI.
MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILI KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI KUPASI’NI ÇAVUŞOĞLU SPOR KAZANDI. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli...
19 MAYIS’IN 100. YILINDA KARTAL’DA UNUTULMAZ KUTLAMA
19 MAYIS’IN 100. YILINDA KARTAL’DA UNUTULMAZ KUTLAMA Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak için silah arkadaşıyla...
TARİHTE BUGÜN: 20 MAYIS
Kartal’ın Sesi – 1799 – “İnsanlık Komedyası”nın yaratıcısı Fransız romancı Honore de Balzac. ( ö. 1850 ) 1795 – Fransa’da...
Maltepe’de 19 Mayıs büyük bir coşkuyla sokaklarda kutlandı.
Maltepe’de 19 Mayıs büyük bir coşkuyla sokaklarda kutlandı. “Milli Mücadele”nin 100. yılında Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği fener alayına katılan binlerce Maltepeli,...
TARİHTE BUGÜN: 19 MAYIS
1919 – Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu müfettişi olarak Anadolu’ya Samsun’dan ayak bastı ve milli Mücadele’yi başlattı. 19 Mayıs, 20...
Doç.Dr. Hüsnü Süslü’nün 19 Mayıs Mesajı
100 yıl oldu güzel yurdumuzun bağımsızlığı, milletimizin istikbal ve istiklali için o ilk ateşi yakalı. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk,...
TARİHTE BUGÜN: 18 MAYIS
Türkiye Komünist Partisi- Marksist Leninist kurucusu İbrahim Kaypakkaya sıkıyönetimde gözaltında bulunduğu sırada gördüğü işkenceler sonucunda öldü. https://www.evrensel.net/haber/379651/ibrahim-kaypakkaya-katledilisinin-46-yilinda-aniliyor 1071 – Paris...
İstanbul’da18 Mayıs’ta 3 müze, kapanış saatinden itibaren saat 23.00’e kadar ücretsiz
“Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği kapsamında, 18 Mayıs’ta 49 müze, kapanış saatinden itibaren saat 23.00’e kadar ücretsiz ziyaret edilebilece Avrupa Konseyi,...
Sağlıklı kurban kesimine tarımsal kalkınma kooperatifleri ile kesin çözümler geliştirilebilir.
Erol ALTUNOĞLU Sağlıklı kurban kesimine tarımsal kalkınma kooperatifleri ile kesin çözümler geliştirilebilir. – Kurbanlık hayvanların kent merkezine girişini engellemek,– Yaklaşık...
KARTAL’DA ‘ÇOCUK İSTİSMARI VE MAHREMİYET EĞİTİMİ’ SEMİNERİ DÜZENLENDİ
KARTAL’DA ‘ÇOCUK İSTİSMARI VE MAHREMİYET EĞİTİMİ’ SEMİNERİ DÜZENLENDİ Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Pedagog Gözde Erdoğan’ın konuşmacı olarak...
Gökhan Yüksel, Engelli Aileleri ile Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Engelli Aileleri ile Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Engelli Aileleri ile...
Hüseyin Aslan Çizdi
Kartal’ın Sesi – Hüseyin Aslan, Antalya basınının tanınmış isimlerinden İdris Özyol’un çalıştığı gazetenin önünde bir grup tarafından saldırıya uğramasını çizdi. 
TARİHTE BUGÜN: 17 MAYIS
Âşık Mahzuni Şerif ya da gerçek adıyla Şerif Cırık, Kahramanmaraşlı Türk Halk ozanı; 1940 yılında Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde doğdu.  Mahzuni...
Kartal Zabıtanın denetlediği 260 firmanın 49’u ceza aldı
Kartal’ın Sesi – Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü 2019 yılının ilk 4 ayında 260 işyerinde gerçekleştirdiği denetimlerde 49 firmaya cezai işlem...
İSTANBUL’UN EN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN 19 MAYIS MESAJI
İSTANBUL’UN EN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN 19 MAYIS MESAJI Kıymetli genç kardeşlerim; Bugün; attığı her adımda tam bağımsız bir ülkeye hayat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ