Kartal' ın Sesi Gazetesi Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

Canan Kaftancıoğlu: 27 yıl verseler de hakikati söyleyeceğim

Canan Kaftancıoğlu: 27 yıl verseler de hakikati söyleyeceğim
  • 06.09.2019
  • 45 kez okundu
Reklam

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 2012-2017 tarihleri arasındaki sosyal medya paylaşımları nedeniyle bugün 3. kez hakim karşısında.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında açılan davada son savunmasını yapan Cumhuriyeti Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Değil 17 yıl, 27 yıl da verilse hakikatleri söylemeye devam edeceğim” dedi.

Evrensel Gazetesi haber merkezi haberine göre; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında açılan dava nedeniyle 3’üncü kez hakim karşısına çıktı. “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılamak”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”, “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından yargılanan Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşması salonun küçük olması nedeniyle 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonuna alındı. Duruşmayı çeşitli ülke konsoloslukları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, milletvekilleri ile çok sayıda kişi takip etti.

DURUŞMA ÖNCESİ OKUDUĞU ŞİİRİ DE DOSYAYA EKLENDİ

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada mahkeme heyeti Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı, önceki duruşma öncesi adliye önünde yaptığı açıklamada okuduğu şiirini de dosyaya ekledi.

Canan Kaftancıoğlu@ccanannnnnn · 18 Tem 2019@ccanannnnnn adlı kullanıcıya yanıt olarak

Ben bu yüzden bu mevsime #BizMevsimi diyorum. Biz mevsimi başladı. Beraber direnecek ve yine beraber kazanacağız!

Canan Kaftancıoğlu@ccanannnnnn

Duruşmada aklıma Nazım Usta’nın şiiri geldi:
“Sen bu kavgada
bir nokta bile değil,
bir küçük, eğri virgül,
bir zavallı vesilesin.
Ben, kızabilir miyim sana?
Sen de bilirsin ki, benim âdetim değildir bir posta tatarına,
bir emir kuluna sövmek,
efendisine kızıp uşağını dövmek”23,7 B13:44 – 18 Tem 2019Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik3.484 kişi bunun hakkında konuşuyor

ERDOĞAN’IN AVUKATI: EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Ardından esas hakkındaki mütalaaya ilişkin söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, mütalaaya katıldıklarını söyleyerek, “Sanık hakkında duruşmadaki iyi hal uygulanmamasını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“AKP’Lİ KİMLİĞİNİ ELEŞTİRDİM”

Daha sonra söz alarak mütalaaya karşı savunma yapan Kaftancıoğlu, iddianamenin imla hatalarıyla aynı şekilde mütalaaya dönüştürüldüğünü söyledi. Geçen duruşmada hayallerinden bahsettiğini bu sefer hakikatlerden bahsedeceğini dile getiren Kaftancıoğlu, “Öncelikle ben Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, bundan sonra da etmem. Kim ne söylerse söylesin, hakikati nasıl çarpıtırsa çarptırsın hakaret etmem. Mustafa Kemal’in oturduğu bu makama hakaret etmek kimsenin haddi değildir. Memleketimizde AKP Genel Başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanı. AKP Genel Başkanı’na yönelik siyasi eleştirilerim Cumhurbaşkanına hakaret kapsamına sokulmaktadır. Yaptığım siyasi eleştiriler Cumhurbaşkanlığını ayrı tutarak AKP’li kimliğine dairdir” dedi.

“DÜNYA GÜZELLEŞİR İNSAN ÖZGÜRLEŞİR”

Hiç bir kamu görevlisine alenen hakaret etmediğini ve etmeyeceğini ifade eden Kaftancıoğlu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmediğini de sözlerine ekleyerek, hakikatin bu olduğunu söyledi.

Kaftancıoğlu, “Terör örgütü desteklemedim. Önceki savunmamda ‘Her kim terör örgütünü destekliyorsa Allah belasını versin’ demiştim. Ancak mütalaada yer almadığına tanıklık ettik. İddianame noktalama işaretleri dahi düzeltilmeden mütalaaya dönüştürüldüğünü söyledim. Yüzün üzerinde imla hatası var” dedi. “Dünya güzelleşir insan özgürleşir” diyen Kaftancıoğlu, “Ben sanık kürsüsünde de olsam gördüğüm aksaklıkları tüm açıklığıyla söylemeye devam edeceğim. Eksiklikleri ve yanlışları görmenin neresi suç. Hakikati ortaya çıkarmak için benden çok sizin sorumluluğunuz var” dedi.

“HAKİKAT ORTADA”

Bir televizyon programında yaptığı konuşmaya ilişkin de Kaftancıoğlu, “Hakikat ortada. O televizyon programının görüntüleri alınır kontrol edilir, ne demişim ne dememişim bakılır. Bir cümleyi alıp bağlamından koparıp böyle denilmemiş olsa bile böyle demiştir denilerek cezalandırma istenmesi insanlarımız için üzücü olur” diye belirtti.

“YİNE HAKİKATİ SÖYLERİM”

“Söylediklerimi teşvik ve tahrik olarak algılamak insanları kine sürüklemektir” diyen Kaftancıoğlu, “Cumhurbaşkanına hakaret; kimi zaman bağlamından koparılarak, kimi zaman da söylediklerimin suç olarak algılanması ile iddia makamı tarafından gerçeklerden uzaklaştırılmıştır. Değil 17 yıl 27 yıl bile ceza verseler yine hakikati söylerim. Sizler de hakikati arayın, ona yaklaştığınızda özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Bu hakikat hepimizi özgürleştirecek. Emin olduğun en temel gerçek özgürlüğü ve yaşamayı bağımsız olarak savunmaktır” diye konuştu.

SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ İSTENDİ

Kaftancıoğlu’nun savunmasının ardından söz alan avukatlar, soruşturmanın genişletilmesi taleplerini yineleyerek Kaftancıoğlu’nun atmış olduğu tweetlerin paylaşıldığı dönemin koşulları ve bağlamlarının da araştırılmasını da talep etti. Avukat savunmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“15 Temmuz ile alakalı atılan tweetin köprü üzerinde öldürülen askerle alakalı olduğu aşikardır. Yargıtay kararlarına istinaden müvekkilimizin terör örgütü propagandası yapmadığı ortadadır. Yargıtay kararları heyete sunulacaktır. Müvekkilimizin halkı kin ve suça teşvik ettiğine yönelik yeterli kanıt bulunmamaktadır. İddianame hukuken sakattır. Mevcut İddianameyle yargılamanın yapılması hukuka aykırıdır. Sormak istiyorum müvekkilim neden şüphelidir? Hazırlanan bahsi geçen rapor neden yazılı talimat halinde güvenlik güçlerine verilmemiştir? Müvekkilimizin yargılanmasına ve şüpheli ilan edilmesine sebep veren rapor tamamen hukuka aykırı delillerle hazırlanmıştır. CMK 160’a göre Cumhuriyet Savcısı sanığın lehine ve aleyhine olan kanıtları toplamakla hükümlüdür yani sanığın da hakkını korumakla hükümlüdür.”

DURUŞMA ÖNCESİ ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA: ADALETSİZLİKLERİ İŞLEYENLER PEJMÜRDEDİR

CHP'nin 80 il başkanı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na destek için Adliye önünde açıklama yaptı.
CHP’nin 80 il başkanı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek için Adliye önünde açıklama yaptı. (Fotoğraf: MA) 

CHP’nin 80 il başkanı Kaftancıoğlu’na destek vermek için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne geldi. Adliye önüne gelenler arasında HDP milletvekilleri Musa Piroglu ve Oya Ersoy ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da vardı. “Başarıyı cezalandırmak istiyorlar”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” dövizlerinin taşındığı  CHP’nin 80 il başkanı adına yapılacak ortak açıklama öncesi CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek söz aldı.

Muharrem Erkek, ülkedeki tüm adaletsizlikleri adaletle ortadan kaldıracaklarını ifade etti. Mücadelelerinin demokrasi, hak, hukuk ve adalet mücadelesi olduğunu söyleyen Erkek, Türkiye’de yargının, yürütmenin tahakkümü altından olduğunu kaydetti. Yargının tarafsız ve bağımsız olmadığını sözlerine ekleyen Erkek, “Ama şunu asla unutmayacağız. Adetsizliği çekenler değil, adaletsizlikleri işleyenler sefildir, sorumludur, pejmürdedir” ifadelerini kullandı.

“BU DAVA BAŞTAN SONA SİYASİ”

Sonrasında, il başkanları adına ortak açıklamayı CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener yaptı. Kaftancıoğlu’nun, 6-7 yıl önce sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığının altını çizen Güvener, Kaftancıoğlu’nun siyasi kimliği ve vatandaşlık sorumluluğu ile dikkat çektiği ve kamuoyuna teşhir ettiği söylemlerin suç unsuru olarak değerlendirilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Kaftancıoğlu davasının, soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona “siyasi” bir dava olduğunu söyleyen Güvener, “CHP üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan bu dava, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir” dedi.

“AKP SANDIKTA BULAMADIĞINI HUKUK DIŞI YOLARLA ARIYOR”

“Kaftancıoğlu hakkında açılan davanın en büyük sebebi, İstanbul’da elde edilen siyasi başarıdır” diyen Güvener, AKP’nin sandıkta bulamadığı karşılığı hukuk dışı yollarda aradığını ve demokratik siyasete müdahale etmeye çalıştığını vurguladı.

Güvener, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bugüne kadar görülen 2 duruşmada mahkemenin sergilediği tutum demokrasi ve adalet adına utanç vericidir. Bugün burada Çağlayan Adliyesi’nde görülecek karar duruşmasında hukukun gereği olarak İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun davadan beraat etmesini bekliyoruz. Bu dava ile yalnızca İl Başkanımız Kaftancıoğlu değil, Cumhuriyet Halk Partisi yargılanmaktadır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 il başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu!”

EKREM İMAMOĞLU DA ADLİYEYE GELDİ

Kaftancıoğlu ve beraberindekiler açıklamanın ardından adliyeye girdi. Duruşma salonu önünde üçüncü celsenin açılması beklendiği sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da geldi. İmamoğlu, Kaftancıoğlu’na sarılarak desteklerini iletti. Kaftancıoğlu da İmamoğlu’na desteği için teşekkür ederken ikili, kalabalık arasında zorlukla da olsa kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

İmamoğlu, adliyeden ayrılırken yaptığı kısa açıklamada, “Bugün Sayın Kaftancıoğlu’nun, il başkanımızın, yol arkadaşımın duruşması var. Elbette hukuka uygun olmayan bir seçim sonrası oluşan atmosfer nedeniyle ortaya koyulmuş bir soruşturmanın karşılığını yaşıyoruz. Ülkeyi bu tür ortamlarla germenin ya da insanlar arası kutuplaşmayı bir vesile ile hele hele hukuk yoluyla büyütmenin sıkıntısını yaşıyoruz. Umuyorum yargı mercileri, yargıçlar, hakimler ülkeme bu sıkıntıyı yaşatmaya bir son verir. Çünkü ülkenin normalleşmesini diliyoruz. Ülkenin gerçek sorunlarıyla uğraşılmasını diliyoruz. Canan Kaftancıoğlu’nun, İl Başkan’ımızın, yol arkadaşımızın her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı.(İstanbul/EVRENSEL)

Etiketler: / / /

Reklam
TARİHTE BUGÜN: 22 EYLÜL
TARİHTE BUGÜN: 22 EYLÜL 1792 – Fransa’da cumhuriyet ilan edildi. 1943 – Ankara Fen Fakültesi kuruldu. 1970 – Polonya’da Dayanışma...
OKULA BAŞLAMA YAŞI 69 AYA ÇIKARILDI
OKULA BAŞLAMA YAŞI 69 AYA ÇIKARILDI Milli Eğitim Bakanlığının deneme-yanılma yoluyla uygulamaya koyduğu okula başlama yaşı TBMM’de karara bağlandı. Böylece...
Kanser hastası Neslican Tay yaşamını yitirdi
Kanser hastası Neslican Tay yaşamını yitirdi Kansere karşı verdiği mücadele ile milyonlara ulaşan ve binlerce hastaya ışık olan 21 yaşındaki...
TARİHTE BUGÜN: 21 EYLÜL
TARİHTE BUGÜN: 21 EYLÜL 1792 – Devrimci Fransa’da Yasama Meclisi krallığı kaldırdı. 1938 – İlk TV haber programı, BBC’de yayınlandı....
Cargil işçilerinin işe geri dönme mücadelesi devam ediyor
Cargil işçilerinin işe geri dönme mücadelesi devam ediyor Amerikan gıda tekeli Cargill. Tekgıda-İş’te örgütlendikleri için işten atılan işçiler, 520 gündür...
Kartal’da çöken binayla ilgili dava: Tek tutuklu sanık Mısırlıoğlu tahliye edildi
Kartal’da çöken binayla ilgili dava: Tek tutuklu sanık Mısırlıoğlu tahliye edildi Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin yaralandığı Yeşilyurt...
“Vetbüs” 25 Eylül’de Uğur Mumcu Mahallesi’nde
Vetbüs 25 Eylül’de Uğur Mumcu Mahallesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği, sokak hayvanlarının dostu Vetbüs, Kartal’ın sokak hayvanlarını sağlık taramasından...
Kartallı Kadınlara Ücretsiz Terapi Hizmet Kayıtları Başladı
Kartallı Kadınlara Ücretsiz Terapi Hizmet Kayıtları Başladı. Kartal Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Kadın Danışma Merkezi,...
Kılıçdaroğlu Maltepe’de engellilerle üretti, çocuklarla deney yaptı
Kılıçdaroğlu Maltepe’de engellilerle üretti, çocuklarla deney yaptı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediyesi’nin Üreten Engelliler Merkezi ile Cumhuriyet Bilim...
TARİHTE BUGÜN 20 EYLÜL
TARİHTE BUGÜN 20 EYLÜL 1633 – Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı. 1928 –...
Deniz Dibi Temizliği Kapsamında Kartal Sahilinden Kilolarca Atık Çıkarıldı
Kartallı Çevreci Dalgıçlar, Deniz Dibini Temizledi Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, İST Marina AVM ve JCI Avrasya işbirliğinde...
Türkiye’nin İlk ve Tek Alerjik Çocuklar Kreşi ile Aileler Rahat Nefes Alıyor
Türkiye’nin İlk ve Tek Alerjik Çocuklar Kreşi ile Aileler Rahat Nefes Alıyor Türkiye’de ilk kez alerjik çocuklar için özel olarak...
HÜSEYİN ASLAN ÇİZDİ
Hüseyin Aslan çizdi
TARİHTE BUGÜN: 19 EYLÜL
TARİHTE BUGÜN: 19 EYLÜL 1893 – Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866’da...
Alzheimer Hastalığı Bilgilendirme Konferansı
Alzheimer Hastalığı Bilgilendirme Konferansı Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü; Alzheimer Vakfı, Geriatrik Bilimler Derneği, A-Dora Huzurevleri Özel Bakım Üniteleri işbirliğiyle...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ